0

Koszyk

Jaką książkę warto przeczytać?

By 29 września 2021Bez kategorii

Polecane książki – warto przeczytać

Rynek wydawnictw jest olbrzymi. Każdego roku publikowanych są setki tysięcy książek. Trudno jest się rozeznać, co warto przeczytać, a czym lepiej sobie głowy nie zawracać. Decyzja jest bardzo trudna. Oczywiście większość z nas lubi czytać książki, które nas pochłonę bez reszty i połykamy kartkę za kartką siedzą wiele godzin przed lekturą. Jednak wiele osób ma problemy ze znalezieniem odpowiednich pozycji do czytania. Czym się kierować? Jak wybierać książki? Gdzie szukać inspiracji? Postaram się podpowiedzieć w tym artykule.

Powieść obyczajowa, a może powieści grozy?

Chcemy czytać najlepsze książki, ale skąd mamy wiedzieć, że są one najlepsze? Skąd pewność, że książka nam przypasuje? Poniżej kilka sprowadzonych metod na znalezienie swojej ulubionej książki. Pierwszym kryterium jest rodzaj książki, jaki chcemy przeczytać. Dobre książki wiele osób czyta bez względu czy są to horrory czy też romanse. Prawdziwi koneserzy odnajdą coś w każdej książce.

Najlepsze książki warte przeczytania

Dla mnie pierwszym naturalnym źródłem informacji o książkach są znajomi, zazwyczaj polecane książki prze nich są trafione. Często siedząc na spotkaniu rozmawiamy o tym, co kto ostatnio przeczytał. Zazwyczaj kiedy ktoś ze znajomych poleca mi książkę, to przeważnie jest to dobre polecenie. Oczywiście im lepiej zna nas osoba polecająca, tym większa szansa, że książka będzie dla nas dobrym wyborem.

Drugim sposobem są wszelkiego rodzaju rankingi i zestawiania. Tutaj zazwyczaj należy wykazać pewien dystans, ale jeżeli poruszam się w znanym mi świecie, znam autorów, to zazwyczaj również nie jestem rozczarowany wyborem książki. Oczywiście może być różnie i nie ma żadnych reguł.

Dobrym pomysłem są grupy dyskusyjne i fora internetowe. Dzięki temu możemy wymieniać się poglądami z innymi osobami. To bardzo ułatwia nam wybór kolejnej pozycji do czytania.

Kolejnym miejscem gdzie szukam inspiracji i pomysłów są blogi oraz kanały na youtube. Dzięki nim dowiaduje się o nowościach. Często można zapoznać się tam z recenzją. Jest to o tyle dobry sposób, że mamy już jakieś pojęcie o osobie która opisuje książki. Szczególnie gdy poprzednio polecane nam się spodobały, to warto jest kierować się zdaniem takich osób.

Oczywiście może się zdarzyć, że ktoś jest debiutantem i nie wiemy jak odbierzemy jego dzieło. Tutaj do wyboru również mamy różne drogi. Możemy szukać informacji u specjalistów, opierać się na ich zdaniu. Zazwyczaj będzie to dobre w przypadku wąskiej dziedziny.

Oczywiście najczęściej idealną podpowiedzią jest nazwisko autora. Widząc na okładce nazwiska takie jak Nesbo, Mróz czy też King nie szukamy opinii o tej książce. Zakładamy z góry, że mamy do czynienia z kolejnym dziełem uznanego autora. Z jednej strony wiadomo, że oni wciąż podnoszą swoje kwalifikacje, ale przyznam szczerze, że zdarzało mi się nie skończyć książek tych uznanych autorów, bo mnie znudziły. Oczywiście okładka ze znanym nazwiskiem i miejsce na witrynie gwarantuje wysoką sprzedaż.

Ostatnim, ale dość karkołomnym sposobem oceny książki, wydaje się ocena po okładce. Nawet powiedzenie odradza ten sposób oceny. Może jednak nie jest on taki najgorszy? Oczywiście to żart. W tym wypadku chodzi mi o przeczytanie streszczenia na okładce lub informacji o autorze. Często to wystarczy, abyśmy sobie wyrobili jakieś zdanie i zechcieli sięgnąć po ten konkretny tytuł.

Jak widać sposobów jest wiele różnych i każdy powinien odnaleźć swoją idealną drogę wynajdywanie perełek do czytania.