0

Koszyk

Krem dyniowy z kardamonem i pomarańczą

By 27 października 2020Profesjonalne przepisy

Krem dyniowy z kardamonem i pomarańczą

Przepis na krem dyniowy

Składniki

dynia świeża 5000g / mrożona 3000g
pomarańcze 300g
marchew 200g
cebula 300g
bulion 1500ml
pestki dyni 100g
kardamon
sól, pieprz
śmietana 18% 400ml
masło 200g

Przygotowanie

Warzywa obrać (w przypadku dyni można zostawić), pokroić w kostkę podsmażyć na maśle, gotować w bulionie do miękkości zmiksować, doprawić, dodać sok z pomarańczy i sparzoną skórkę z pomarańczy, podawać z prażonymi pestkami dyni i śmietaną.

Hosomaki

Na 2/3 powierzchni nori układamy ryż, układamy go cienko tak, żeby prześwitywały przez niego wodorosty. Moczymy często ręce, ryż się klei, uważamy jednak, żeby nie przemoczyć ryżu i co bardzo ważne nie zamoczyć wodorostów. Dalej, w połowie ryżu, układamy składniki. Następnie, bierzemy na palec niedużo wasabi i smarujemy nim linię wzdłuż krawędzi wodorostów (po stronie bez ryżu). Teraz zaginamy matę od dołu w kierunku do środka i dociskamy krawędź maty do ryżu zaraz za nadzieniem (zaklejamy zawartość), rolujemy do końca przesuwając matę w górę. Ostrym nożem bez ząbków kroimy rolkę na małe kawałki.

Uramaki

Do zrobienia tego rodzaju rolek (ryż na wierzchu – nori w środku) potrzebujemy foli spożywczej, którą oklejamy matę do zwijania rolek i to tyle jeżeli chodzi o dodatkowe wyposażenie. Obkładamy nori ryżem zostawiając kolo 1/4 nori bez ryżu. Odwracamy nori ryżem do maty i wodorostem bez ryżu do dołu (w naszą stronę). Składniki układamy bezpośrednio na wodoroście dość blisko dolnej krawędzi nori – ważne jest, żeby zostawić tylko tyle nori poniżej położonych składników, żeby przykryć nim składniki, nori po zawinięciu nie może wystawać dalej niż składniki. Dalej standardowo zwijamy rolkę od dołu do góry, ciasno zaklejając zawartość. Uramaki często podaje się posypane prażonym sezamem, kawiorem, cienkimi plastrami ryby lub awokado.