0

Koszyk

Startery – receptura na pyszne sushi

By 26 października 2020Profesjonalne przepisy

Przepis na sushi – 10 porcji

Sushi
Nigiri, Maki, Uramaki

Składniki

Łosoś surowy lub tuńczyk surowy 1000g
Glony nori 10 szt.
Ocet ryżowy 250 ml
cukier 100g (opcjonalnie)
ogórek szklarniowy 200g
sezam czarny 50g
kawior czerwony 10g
wasabi 10g
avocado 1 szt.
imbir marynowany 50g
ryż do sushi Nishiki / Okomesan lub Homai 400g

Przygotowanie

Ryż opłukać w zimnej wodzie aż przestanie być biała od ryżu, zalać wodą ok 2 cm nad powierzchnię ryżu.
Nigiri wałki z ryżu z krewetką lub rybą na górze. Rybę na nigiri tniemy na paski o wielkości 2x5cm i maksymalnie 0,5cm grubości. Dodawać mało ryżu formujemy z niego wałek 4x1cm. Smarujemy niedużą ilością wasabi, kładziemy na wierzch rybę, krewetkę czy inny składnik. Jeżeli składnik nie trzyma się dobrze na ryżu możemy umocować go wstążką z nori zlepiona wodą.

Hosomaki

Na 2/3 powierzchni nori układamy ryż, układamy go cienko tak, żeby prześwitywały przez niego wodorosty. Moczymy często ręce, ryż się klei, uważamy jednak, żeby nie przemoczyć ryżu i co bardzo ważne nie zamoczyć wodorostów. Dalej, w połowie ryżu, układamy składniki. Następnie, bierzemy na palec niedużo wasabi i smarujemy nim linię wzdłuż krawędzi wodorostów (po stronie bez ryżu). Teraz zaginamy matę od dołu w kierunku do środka i dociskamy krawędź maty do ryżu zaraz za nadzieniem (zaklejamy zawartość), rolujemy do końca przesuwając matę w górę. Ostrym nożem bez ząbków kroimy rolkę na małe kawałki.

Uramaki

Do zrobienia tego rodzaju rolek (ryż na wierzchu – nori w środku) potrzebujemy foli spożywczej, którą oklejamy matę do zwijania rolek i to tyle jeżeli chodzi o dodatkowe wyposażenie. Obkładamy nori ryżem zostawiając kolo 1/4 nori bez ryżu. Odwracamy nori ryżem do maty i wodorostem bez ryżu do dołu (w naszą stronę). Składniki układamy bezpośrednio na wodoroście dość blisko dolnej krawędzi nori – ważne jest, żeby zostawić tylko tyle nori poniżej położonych składników, żeby przykryć nim składniki, nori po zawinięciu nie może wystawać dalej niż składniki. Dalej standardowo zwijamy rolkę od dołu do góry, ciasno zaklejając zawartość. Uramaki często podaje się posypane prażonym sezamem, kawiorem, cienkimi plastrami ryby lub awokado.